2017 İlk NCAA teklifini alan Türk: Selim Troy Sav


Selim Troy Sav 2017 senesi için NCAA D1 teklifi alan ilk Türk oyuncusu oldu. 12 Eylül 2016 da Horizon Liginden olan Oakland Üniversitesi koçu Greg Hipsher dan ve 14 Eylül 2016 tarihinde, Southern Konferansından olan University of North Carolina Greensboro (UNCG) Spartans’ın koçu Miller dan teklifler aldı.

Selim Troy, Tamer Türkman’ın danışmanlığı sayesinde Amerika’nın top 3 basketbol programı olan St.Thomas More, Cushing Academy ve Fork Union Military Academy’den %80 burs aldı. Connecticut’da bulunup NEPSAC AAA Post Grad Konferansı üyesi olan St. Thomas More okuluna kayıt oldu. Bu okul geçmişten beri NBA’e oyuncu gönderiyor; şu anki Detroit Pistons oyuncusu Andre Drummond gibi. Tamer Türkman’ın davetleri üzerine üst seviye programlar Selim Troy’u ilk haftasında izlemeye geldiler. Oakland Üniversitesi ve UNCG’ye ek olarak kendisini Tulane Üniversitesi koçu ve eski NBA koçu Mike Dunleavy, George Washington ve San Francisco Üniversitesi koçları da izlediler. Her 3 koç da kendisini çok beğenerek Ekim ayının SAT sonuçları çıktıktan sonra Kasım ayında Resmi NCAA Ziyaretine davet ettiler. Her 3 program da Selim Troy için “High Interest” derecesinde ilgi gösterdi. Efsane isimler arasında bulunan Bill Russell, K.C. Jones ve Bill Cartright da University of San Francisco mezunlarından. Oakland Üniversitesi Selim Troy’a NCAA Yeterlilik sonuçları çıktıktan sonra 2017 Ocak sezonunda başlaması için teklif verdi. Bahar döneminde başlamak üzere NCAA Basketbol teklifleri çok nadiren verilir.

Selim Troy geçtiğimiz Haziran ayında İstanbul Pierre Loti lisesinden mezun oldu. Gectiğimiz sezon Işık Spor’dan Daruşşafaka ya transfer olarak U18 İzmir şampiyonasında Türkiye 3.sü olan Koç Hasan Serbest için oynadı. Kendisi ayrıca U18 Milli Takım Kampına aday olarak çağırıldı. Kendisi 6’8” (205 cm) ve 201 pound (91 kilo) olarak listelendi. Son iki senede 10cm in üzerinde uzayarak büyümesine devam ediyor. Boston College, Miami, Richmond, Washington State, Georgetown, Georgia Tech, Vermont, Drexel, NJIT, Niagara ve Hofstra Üniversitelerinin koçlarından ilgi gördü. NBA All Stars larından Klay Thompson, Allen Iverson ve Chris Bosh bu okulların takımlarından geliyorlar. New England Recruiting Report (NERR)’den Adam Finkelstein onu “Mid Major plus” olarak sınıflandırıyor. Amerika’da 2009 yılında West Virginia Üniversitesine katılmış olan Deniz Kılıçlı’dan sonra Selim Troy, post-grad okumuşların arasından, NCAA tarafından en çok ilgi görmüş Türk oyuncu oldu.

Tamer Türkman, Selim Troy’da yüksek potansiyel görüyor. Tamer Türkman şöyle söyledi: “Selim Troy’u tanıştırdığım koçlar oldukça etkilendiler. Selim Troy benimle çok geç irtibata geçti. Bu kadar kısa sürede böyle sonuçlar almaktan çok memnunum. Kendisini atletik, iyi şutor ve pasör olarak gördüler. Koç Dunleavy onu kendi oğlu olan Mike Dunleavy Jr. ın gençliğine benzetti. Oğlu, Chicago Bulls’da oynadıktan sonra Cleveland Cavaliers’a katıldı ve bir zamanlar Ersan İlyasova ile takım arkadaşıydı. Koç Dunleavy bana oğlunun da geç gelişme göstererek Duke’daki son zamanlarında 10 cm (198 den 208e) uzadığını söyledi. University of San Francisco’nun koçu Kyle Smith, Selim’in kendi sistemine iyi bir oyuncu olacağını düşünüyor. Eğer bu okula kayıt olursa aynı okulda Tenis oynayan Mert Zincirli’den sonraki ikinci Türk Sporcu olacak. Oakland Üniversitesi Koçu Hipsher bana Selim Troy un boyunun, atletizminin ve top kontrolünün onu özel bir oyuncu yaptığını söyledi. UNCG deki koçlar top atışını ve tutuşunu beğendiklerinden bahsettiler. UNCG nin Baş Koçu Miller ve asistanı Mike Roberts ile bir çok görüşmem oldu. Her ikisi de Selim in kendi programlarına, 3 Avrupalının yer aldığı takımlarına uyum sağlayacağına inandıklarını söylediler.Engin Atsur NC State’de oynarken, Koç Miller da aynı zamanda The University of North Carolina Tar Heels için oynamış. Selim şu anda St. Thomas More’da gelişebileceği mükemmel bir programda yer alıyor. Yakınım olan George Washinton Üniversitesi Koçu olan Carmen Maciariello okula yerleştirmemde bana yardımcı oldu. Selim Troy’un okullardan gördüğü ilgi sezonun yaklaşmasıyla daha da artacaktır.”

Melis Alkan StudyInAmerica 25.09.2016