GWU “Hall of Fame” Yeni Üyesi: Çağatay Özdoğru

George Washington Üniversitesi’nin (GWU) 2006 yılında kurmuş olduğu “Hall of Fame” yani Şöhret Salonuna, mühendislik, teknoloji ve yönetim alanlarında kariyerinde üstün başarı elde etmiş dünya çapındaki mezunlarının arasından 5 kişi ile birlikte, ESAS Holding CEO’ su ve Yönetim Kurulu Üyesi Çağatay Özdoğru’yu ilk Türk olarak seçmiştir. Toplamda 26,000 mezunu bulanan George Washington Üniversitesi 13 Ekim 2016 tarihinde Washington D.C. Ritz Carlton Otelinde yapılacak olan indüksiyon töreniyle birlikte Mühendislik Fakültesinin Dekanı David Dolling tarafından ödüllendirilecektir. Aynı gecede GWU Başkanı Steven Knapp tarafından da kendisinin başarılarını onurlandırmak adına bir prezentasyon yapılacaktır. Dünyada sadece 60 kişinin kurulduğundan beri seçilmiş olduğu bu grup öğrenciler için bir ilham kaynağı olmanın yanı sıra SEAS (Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Okulu) tarihçesinde insanlık adına yaptıkları ile anılacaktır.

1966 yılında İstanbul’da doğan Hüseyin Çağatay Özdoğru, 1985 yılında Saint-Benoit Fransız Lisesinden mezun olmuştur. 1989 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, 1991 yılında da George Washington Üniversitesi’nden Telekomünikasyon Yüksek Mühendisliği derecelerine ek olarak Maine Üniversitesi’nden MBA derecesini elde etmiştir. Esas Holding’e katılmadan önce 2002-2005 yılları arasında Sabancı Holding’de Bilgi ve Telekomünikasyon Şirketleri Başkanlığı görevinde bulunan Çağatay Özdoğru 1997-2001 yılları arasında Global One’da (bugünkü FranceTelecom/Orange) çalışmış ve son olarak REEMEA (Rusya-Doğu Avrupa-Orta Doğu-Afrika) Bölgesi Başkan Yardımcılığı görevinde bulunmuştur. 2005 yılı Haziran ayında Esas Holding’e İcra Kurulu Üyesi olarak katılan Çağatay Özdoğru, Esas’ın sağlık ve perakende sektörlerini yönetmiştir. Electroworld Türkiye’nin kurucu ekibinde yer almış olup grubun yeni iş geliştirme faaliyetlerini icra etmiştir. Ocak 2010 itibariyle de Esas’da CEO’luk görevine getirilmiştir.

Çağatay Özdoğru, Türkiye Bilişim Vakfı Yönetim Kurulu ve George Washington Üniversitesi Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Ulusal Danışma Kurulu üyesidir. Ayrıca DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) Türk-Hırvat İş Konseyi Başkanlığı ve İstanbul Teknik Üniversitesi Mezunlar Konseyi Başkan Yardımcılığı görevlerini sürdürmektedir. MEF Üniversitesi YABEM (Yaşam Boyu Eğitim Merkezi) Yönetim Kurulu Başkanı olarak iş dünyasının mevcut sıkıntılarına çözüm üretecek eğitimler planlamaktadır. Akademi dünyasında aktif rol oynayan Çağatay Özdoğru, Lausanne Uluslararası Yönetim Gelişimi Enstitüsünde ve Bahçeşehir Üniversitesinde öğrencilere konferanslar vermektedir. Bunlara ek olarak Türk-İsveç İş Konseyi Başkanlığını, Pegasus Yatırımcı İlişkileri Yönetim Kurulu Başkan Vekilliğini ve Kron Telekomünikasyonun da Kurul üyeliğini yapmaktadır. Şu anki ve eski George Washington Üniversitesi Başkanı, Stephen Joel Trachtenberg ve University of North Dakota Başkanı Mark Kennedy başarılarını tanımıştır. eTohum tarafından 2014 ve 2015 yıllarının en başarılı girişimcilerinden biri olarak seçilmiştir.

Fransızca ve İngilizce bilen Çağatay Özdoğru, Beyza Özdoğru ile evlidir ve iki erkek çocukları vardır. Fenerbahçe’nin büyük destekçilerinden olan Çağatay Bey, gençliğinde Lisanslı Basketbol oynayarak lise takımının kaptanlığını yapmıştır. Eğitime önem veren bir aileden gelen Çağatay Özdoğru’nun babası Nizamettin Bey, aslen Reşadiye-Tokatlı, İstanbul Erkek Lisesini bitirerek daha sonrasında İktisadi İdari Birimler Fakültesinden mezun olmuştur. Annesi Çamlıca Kız Lisesini, eşi Beyza Hanım ise Galatasaray Lisesini ve sonrasında İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat bitirmişlerdir. Büyük oğlu Kaan, Notre Dame de Sion Lisesi’nden İlk 5 de mezun olup, Lisesinin Basketbol kaptanlığını da yapmıştır. Şu anda University of Maryland’da Mühendislik okumaktadır. Küçük oğlu Ali ise Işık Lisesinde eğitimine devam edip aynı zamanda da U16 Milli Basketbol Takımında oynamaktadır. Bundan önce Darüşşafaka için oynamıştır.

Melis Alkan StudyInAmerica 12.10.2016