Mert Can Yavuz – 2016 En Başarılı Mezunlarından

Ankara’da doğup büyümüş olan Mert, Özel Bilkent Laboratuvar Okullarında (BLIS) eğitim almış. Babası Hakan Yavuz bilgisayar mühendisi ve Tektronik Inc. yönetici ortağı. Annesi Hülya Yavuz ise Bilkent Üniversitesinde Matematik Profesörü. Oğlan kardeşi Kanat da abisinin izinden devam ederek BLIS’de eğitim alıyor. Amerika’daki eğitimi için ailesinden büyük bir destek alarak bu mücadeleyi başarmış.

Northwestern Üniversitesinden bu sene mezun olan Mert, Ekonomi ve Endüstri Mühendisliğinde çift ana dal yapıp aynı zamanda Kellogg İşletme Okulunda Yönetim Analitiği Sertifikasını tamamladı. Üniversite eğitimi boyunca defalarca Dekan Listesine girmeyi başarmış olan Mert, ayrıca okul çapındaki En İyi Tasarım Ödülünü yaptığı projesiyle kazanmış. Bu projesinde tekerlekli sandalye kullananlara özel bir taşınabilir mekanizma tasarlamış.

Okulda aktif bir şekilde görev almış olan Mert, Yatırım Yönetimi Grubunun Başkan Yardımcılığını yaparak, borsa alım satım kararlarını formüle edip yıllık %23 artış elde etmiş. Bunun yanı sıra, Öğrenci İşletme Eğitimi Enstitüsü üyeliğini ve Northwestern Business Review dergisi için yazalık yapmayı sürdürmüş. Zeta Beta Tau Derneğine de üye seçilmiş.

Girişimciliğin en büyük tutkusu olduğunu vurgulayan Mert, Northwestern da iki tane öğrenci girişimci firması baslatmış. Bunlardan ilki olan Decorillo, e-ticaret sitesi ve Türkiye’deki müşterilerin evlerini, mobilyadan sofra takımına kadar lüks eşyalarla dekore etmelerine yardımcı oluyor. Decorillo.com Ankara bazlı ve şu anda 70 in üzerinde yerli ve yabancı tedarikçi firmasi bulunuyor. Prömiyer E-ticaret platformunda hızla büyümeye devam ediyor. İkincisi ise, Split adını taşıyan bir uygulama ve bunun amacı öğrencilerin taksiyi paylaşacak diğer öğrencileri bulması. Mert, son senesinde Split’in pazarlama eforlarıyla ilgilenerek kampüsler arasında genişlemesi için çalışmalar yapmış.

Northwestern’da eğitimi esnasında iki yazını Goldman Sachs için staj yaparak geçirmiş. Yaz Analisti olarak Yatırım Yönetimi Bölümünde çalışarak müşteri portföy incelemesi, yatırım stratejisi değerlendirmesi, risk analizi ve varlık tahsisi konularında tecrübe edinmiş. Goldman Sachs firmasından almış olduğu teklifi kabul ederek New York’da çalışmasını mezuniyetinin ardından devam ettiriyor.