Ahmet Mert Zincirli – University of San Francisco – Tenis


2016 Study in America’nın
NCAA 1.Lig Burslu Sporcusu :

Ahmet Mert Zincirli, Adana

Dr. Necati ve Neşe Zincirli’nin oğlu olan Mert, University of San Francisco Dons Tenis takımına katılıyor. Bu alanda Amerika’da çok ender full burs veriliyor olmasına rağmen Mert bunu başardı. İlkokulu ve Orta okulu Adana Gündoğdu Kolejinde okudu. Tenis oynamaya 9 yaşında başlayan Mert, 12 yaşında Milli Takım oyuncusu oldu. Bu dönemde Adana’nın Tenis, Dağ ve Su Sporları Kulübünde Koç Ener Gürsoy’un himayesinde oynadı. Sonrasında ise İstanbul İstek Vakfı Kemal Atatürk Lisesinde eğitimini devam ettirdi. Daha sonra Yeni Yıldız Kolejine geçti ve lise eğitimini burada bitiriyor. 14 yaşında İstanbul’a taşınarak ENKA Tenis Kulübünde Koç Bora Gerçeker’in ve Gavin Hopper’ın oyuncusu olarak yetişti. Yeni takımı, West Coast Konferansı üyesi ve koçluğunu Pablo Pires de Almeida yapıyor. Yeni Takımı ilk 25’de yer alıyor.

Mert, şahane uluslararası başarılara sahip. Kendisi dünya çapında ilk 100’de bulunan junior tenis oyuncularından bir kaçını karşılaşmalarda yendi. Bunların içinde Rusya’nın top oyuncuları olan Artem Dubrivny ve Pavel Kotov, Özbekistan’ın ünlü Saida’lo Saidkarimov’u, Ukrayna’nın ise Artem Kapshuk’u bulunuyor. Ayrıca Amerika’nın meşhur junior oyuncusu Stephen Madonia’yı, Türkiye’yi Florida Metropolia Orange Bowl’da temsil ederken yendi. Aynı turnuvanın ilerleyen günlerinde de Kolombiyalı ünlü junior oyuncu Juan Segura’yı yendi. Mert’in Uluslararası Şampiyonalarda bir çok ödülü var. Fergana Cup (Özbekistan), Bishkek Open (Kırgızistan), Galipoli Cup, Amman International Cup, TCSKA Cup (Kazakistan) ve ISF Avusturalya Singles Open başarı gösterdiği şampiyonaların bir kısmıdır. Mert kendisini geliştirerek Dünyanın top junior Çift Oyuncularından biri oldu.


Amerika’nın Top Programları arasında yer alan University of Texas, University of Dayton ve St. Bonaventure’dan da teklifler aldı. StudyInAmerica Başkanı Tamer Turkman, Mert için koçlardan çok fazla ilgi geldiğini söyledi. Tamer Bey: “Mert muazzam bir sporcu ve kendisinin top oyuncular arasında yer almasını bekliyorum. Yalnızca Koç Almeida için değil, tüm West Coast Konferansında ilk sıralamalarda yer alacağını düşünüyorum. Mert olgun, çalışkan ve oldukça iyi gücü ve yeteneği var. Kendisi Uğur Atalay’ın izinden devam edecektir ki Uğur da ENKA için oynadıktan sonra Amerika’ya gelerek George Washington Üniversitesinin takımına girip, Amerika’nın en başarılı tenis oyuncularından biri olarak kendini kanıtladı.”