Anıl Burcu Soysal – University of Massachusetts – Basketbol


2017 Study in America’nın
NCAA 1.Lig Burslu Sporcusu :

Anıl Burcu Soysal, İskenderun


Profesör Yurtsever ve Sevda Soysal’ın kızı olan Anıl Burcu Soysal, Tory Verdi’nın koçluğunu yaptığı University of Massachusetts Minutemen Basketbol takımına katılıyor. 2013 yılında Fenerbahçe alt yapısında basketbol hayatına başladı. İskenderun’lu olup, aynı zamanda Fenerbahçe Kolejinde Onur öğrencisidir. 2000 yılında doğmuş olan Burcu 1.94 boyunda Türk Milli Takımı oyuncusudur. U16 takımını oyun başına 10.2 puan ve 6.8 ribaundla önderlik etmiştir. Letonya, Litvanya, İtalya, İsveç, Rusya ve Macaristan’a karşı FIBA müsabakasında takım liderliği yapmıştır. Kendisi hareket kabiliyeti, orta saha atışı, sıçrama yeteneği, güçlü elleri ve topa yumuşak temasıyla bilinmektedir. Ayrıca sağ ve sol elini eşit etkenlikte kullanabilmektedir.

University of Massachusetts baş koçu Tori Verdi; “Kendisi mobil pivot. Özellikle hızlı hücumlarda, kısa oyuncular gibi hızlı koşabiliyor. Yumuşak bir bitirişi var, orta mesafeden iyi bir yüzdeyle şut atabiliyor ve turnikeyi iki elle topu bırakmadan bitirebiliyor. Ribaund özellikleri hem hücumda hem de savunmada iyi. Karakteri çok pozitif takımımıza çok büyük bir katkı yaratacağına eminim” dedi. Study in America Danışmanlık şirketinin Başkanı Tamer Türkman; “Burcu, akedemik olarak lisesi ve basketbol olarak oynadığı ligin üst düzey olması sebebiyle bir çok üniversite tarafından talep edildi. NCAA D1 ligine Türkiye’den direkt olarak kabul edilen ender oyunculardan biri oldu. Burcu, University of Massachusetts’ın üst sıralamasında yer alan Tıp Okulunda okuyacak. İleride doktor olmayı istiyor.” dedi.

University of Massachusetts, Amerika’nın Top Basketbol konferanslardan biri olan, “Atlantic 10” üyesidir. Koç Verdi, kendisinin 5.ci pozisyonda oynayarak takıma hemen pozitif etkisi olmasını bekliyor. Tamer Türkman, Burcu’nun takımı Minutemen üzerinde iyi bir etkisi olacağından ümitli; “Burcu oldukça zeki bir oyuncu ve inanılmaz iyi atış yeteneği var. Ayrıca savunmada da oldukca zorlayıcı. Bence Türkiye’nin en zor okullarından birinde eğitim alırken aynı zamanda üst seviyede basketbol oynaması kendisinin olgunluk ve disiplin anlayışını ortaya koyuyor. Bu yüzden NCAA 1. Ligde başarı göstereceğine inanıyorum” dedi.