Emir Büyükhanlı – Yale University – Basketbol2020 Study in America’nın
NCAA 1.Lig Burslu Sporcusu:

Emir Büyükhanlı, Ankara

Hakan ve Gülbu Büyükhanlı’nın oğlu olan Emir, Amerika’nın Ivy Liginde Basketbol oynayan ilk Türk olmaya hazırlanıyor. Yale Üniversitesi Baş Koçu James Jones, Emir’in takımda 2020 girişli ilk teklif verdikleri oyuncu olduğunu 17 Haziran 2019 da açıkladı. Yale Basketbol Ivy Liginin son sezon şampiyonu oldu.

2001 doğumlu olan Emir, ana okulundan beridir TED Ankara Kolejinde okuyor. Basketbola abisi Ali’ye özenerek erken yaşta başladı. Son 7 senedir Ted Ankara Koleji için oynamış olan Emir, ayrıca son iki sezonda da Koç Emrah Benli’nin liderliğinde gard olarak Basketbol Gençler Liginde (BGL) oynadı. Son sezonda Türkiye’nin en iyi sayı ve asist liderlerinden biri oldu. Maçlardaki averajı 15.6 sayı, 128 asist ve 34 top çalması oldu. Ayrıca U18 Türkiye Milli Kampına da davet edildi. Emir ayrıca Texas Christian University, University of Minnesota ve Northwestern University’leri tarafından da istenildi. Basketbol sahalarının yanı sıra Emir kendini akademik olarak da kanıtladı ve Ankara Ted Kolejinden yüksek dereceyle mezun oldu.

Yale University, Dünya’nın en iyi üniversitelerinden biri olmasının yanı sıra, Amerika NCAA 1. Lig çapındaki sıralamada ilk 50′de yer alıyor. Koç James, Amerika’nın en saygıdeğer koçları arasında yer alıyor ve 3 kere IVY Lig şampiyonasını kazandı. Kendisi ülkedeki başarılı ve itibarlı koçlardan birisidir. 195 santim olan Emiri’ın bu takıma katılmasıyla televizyona çıkması artacak ve böylece tanınma fırsatı olacak. Kendisi bu okulda İşletme Ekonomi bölümünde eğitim alacak. StudyinAmerica Başkanı Tamer Turkman,” Koç James kendisinin takıma katılmasından dolayı çok heyecanlı ve Emir’i dört gözle bekliyor. Emir’i çıkışçı yaparak ilk senesinde iyi bir etki bırakacağına inanıyor. Kendisi yetenekli, hızlı, iyi bir pasçı, savunucu, şutör ve yüksek basketbol IQ’suna sahip. Kendisi şimdiye kadar yol gösterdiğim temeli en güçlü oyunculardan bir tanesi ve şüphesiz Yale’de göze çarpan bir oyuncu olacaktır. “