İdil Türk – University of Texas Rio Grande – Basketbol


2015 Study in America’nın
NCAA 1.Lig Burslu Sporcusu :

İdil Türk, Istanbul

Yakup ve Nurhan Türk’un kızı olan İdil, Larry Tidwell’ın koçluğunu yaptığı University of Texas Rio Grande Valley Vaqueros Basketbol takımına katılıyor. Kendisi daha önce Türk Milli Takımında yer almasının yanı sıra, Koç Birtan Öztürk ile Galatasaray’ın takımında gard olarak oynadı. University of Texas Rio Grande Valley Üniversitesi’nde daha ilk yilinda büyük yankı uyandırması bekleniyor. İstanbul’da Tercüman Kolejinde onur derecesi alan öğrencilerden olan İdil, Eylül 2013 senesinde Vancouver Kanada’da bulunan Bodwell Academy’e geldi. Kanada’ya çok az İngilizce bilerek gelmesine rağmen çabucak öğrenerek okulunda iftihar listesine girdi. Burada takımına asist ve skor atmada liderlik etti ve Northwest Konferansında en iyi oyuncu seçildi. Idil oldukça hızlı, güçlü ve oyuncu arasından kolay sıyrılabilme yeteneğine sahip. Ayrica altyapısı yerine oturmuş. İyi bir pasör olmasının yanı sıra üçlük atışları ve savunma yapma yeteneğide var. Kendisi üst düzey savunma oyuncusu olarak biliniyor.

İdil, Bodwell okulunun yanı sıra 3D Elite Basketball AAU takımında da oynadı ve en iyi savunma oyuncusu seçildi. University of Texas Rio Grande Valley’ın yardımcı Koçu Gabe Henry, (ülkenin Western Athletic Konferans tarafdan en iyi savunma asistanı koçu seçilmişti) İdil’in katılacağı Vaqueros takımının savunmasını yürüteceği için heyecanlı.


Study in America Danışmanlık şirketinin Başkanı Tamer Türkman; “İdil, akademik olarak lisesi ve basketbol olarak oynadığı ligin üst düzey olması sebebiyle bir çok üniversite tarafından talep edildi. Kendisi ayrica Bodwell Academy’I bitirip, NCAA 1. Ligine tam burslu giren ilk mezun oldu.” University of Texas Rio Valley Grande’da oynayacağı ilk maçı 21 Kasım 2015’de, Eastern Michigan Üniversitesinin Eagles takımında oynayan bir diğer milli oyuncumuz Sera Özelçi’ye (TED Koleji) karşı olacak. Bu NCAA tarihinde ilk defa iki bayan oyuncumuz ayni maçta oynayacak. Vaqueros takımı ilk 10 ‘da yer alan California, Oklahoma ve Kansas gibi diğer takımlarla da karșılaşacak.


University of Texas Rio Grande Valley, ülke çapındaki sıralamalarda ilk 50′de yer alıyor ve geçen sene Western Athletic Konferansinda ikinci geldiler. İdil’in bu takıma katılmasıyla televizyona çıkması artacak ve böylece tanınma fırsatı olacak. Kendisi bu okulda İşletme Bölümünde eğitim alacak. StudyinAmerica Başkanı Tamer Turkman, İdil’in geleceğiye ilgili coşku duyuyor; “İdil’in takıma katılmasını dört gözle bekliyorlar. Üçlük atışlarda ülkenin en iyilerinden olacak ve mevcudiyeti Vaqueros takımına sahaya hakim olma fırsatını verecektir. İdil’in kesinlikle gelecekte Avrupa’nın en iyi oyuncularından olma potansiyeli var.”