Bora Yılmaz – Minnesota State Moorhead – Basketbol2019 Study in America’nın
NCAA 2.Lig Burslu Sporcusu:

İsmail Bora Yılmaz, İzmir

İsmail Bora Yılmaz, Serap ve Erdoğan Yılmaz’ın 2. çocuğu olarak 30 Ağustos 2000 tarihinde Zafer Bayramında İzmir’de doğdu. Genc yastan beri basketbola ilgisi olan Bora, 8 yaşında İzmir Karşıyaka kulübünde basketbol kariyerine başladı. Karşıyakada 3 sene oynadıktan sonra 1 sene Gediz Üniversitesi basketbol takımında oynadı ve 2012 yılında basketbol kariyeri icin Fenerbahçe’ye geçti. Fenerbahçe’de 4 yıl boyunca oynadı, küçükler ve yıldızlar seviyesinde İstanbul ve Türkiye çapında takımı büyük başarılar kazanırken takımın liderlerinden biriydi. Fenerbahçe’deki U-16 senesinden sonra basketbol ve eğitim hayatını Amerika’da sürdürme kararı aldı ve 10.sınıf için Lee Academy’e geçti.

Lee Academy’de çok iyi bir sene geçirdi ve başarılarından dolayı “All Region Team” seçildi. Lee’deki başarılı senesinden sonra kariyerine New York’ta bulunan The Knox School’da devam etme kararı aldi. Knox Schooldaki 2 senesi boyunca 2 kere PSAA ligi şampiyonluğu yaşadı ve 2 eyalet finali oynadı. Burdaki başarılarından dolayı 2 kere Conference Honorable Mention ödülüne layık görüldü. 2018 yazında Amerika’nın en üst seviyedesindeki basketbol oyuncuları arasında Hoopgroup Elite Camp’te oynadı ve skor liderlerinden biriydi. Basketboldaki başarıları dışında 3.9 GPA ile The Knox School’daki en basarili 5 öğrenciden biriydi ve National Honor Society’e seçildi. Ayni zamanda New York bölgesindeki en iyi şutörlerden biriydi.

Basketbol kariyerindeki bu başarılarının sonucu olarak son 10 yılda Northern Sun Intercollegiate Konferansı’nın (NSIC) en iyi takımlarından, Amerika’daki en iyi 20′deki Division 2 okullarından biri olan ve 2015-2016 senesinde NCAA turnuvasında Elite Eight’e kalmış olan Minnesota State University Moorhead’den full atletik bursu almaya hak kazandı. Takimin baş koçu Chad Walthal, Bora’nın geldiği andan itibaren takıma çok büyük katki yapacağını düşünüyor. Koç Walthal, Amerika’nin saygıdeğer ve tecrübeli koçlarından biri ve son 9 sezonda 4 kez NSIC konferansında şampiyonluk yaşamıştır. 195 cm boyunda olan Bora yeni okulunda büyük bir platformda kendini gösterme fırsatı yakalayacak. Kendisi Uluslararası İşletme bölümünde eğitim görecektir. Bora hakkında StudyinAmerica Başkanı Tamer Turkman, “ Koç Walthal kendisinin takıma katılmasından dolayı çok heyecanlı ve Bora’yi dört gözle bekliyor. Kendisi müthiş bir şutör, hızlı, çok iyi bir pasör, savunmacı ve en önemlisi yüksek bir basketbol IQ’suna sahip. Kendisi şimdiye kadar yol gösterdiğim temeli en güçlü oyunculardan biri ve kesinlikle Moorhead’de göze çarpıp isminden soz ettirecektir.” dedi. Bora’yi başarılarından dolayı tebrik ediyor ve devamını diliyoruz.