Ece Yurdakul – Towson Üniversitesi – Basketbol


2014 Study in America’nın
NCAA 1.Lig Burslu Sporcusu :

Ece Yurdakul , IstanbulMehmet ve Nariye Yurdakul’un kızı olan Ece, Niki Geckeler’ın koçluğunu yaptığı Towson Tigers Basketbol takımına katılıyor. Kendisi daha önce Türk Milli Takımında yer almasının yanı sıra Koç Müge Erdem ile Galatasaray’ın takımında oyun kurucu olarak oynadı. Towson Üniversitesinde daha ilk yilinda büyük yankı uyandırması bekleniyor. Ece, tarih okumayı çok sevdiği ve Atatürk’e hayranlık duyduğu için Towson’da Siyasal Bilimler bölümünde eğitim alacak.

İstanbul’da Tercüman Kolejinde onur derecesi alan öğrencilerden olan Ece, Eylül 2013 senesinde Kuzey Karolayna eyaletinde bulunan Freedom Christian Lisesine geldi. Amerika’ya çok az İngilizce bilerek gelmesine rağmen çabucak öğrenerek okulunda iftihar listesine girdi. Burada takımına asist (sayı pası) ve skor atmada liderlik etti ve Coastal Plains Konferansında en iyi oyuncu seçildi. Ece oldukça hızlı, güçlü ve oyuncu arasından kolay sıyrılabilme yeteneğine sahip. Ayrica altyapısı yerine oturmuş. İyi bir pasör olmasının yanı sıra üçlük atışları ve savunma yapma yeteneği de var.

Towson’da oynayacağı ilk maç New York şehri, Madison Square Garden’da WNIT Turnuvasında olacak ve ESPN kanalında ülke genelinde yayınlanacak. Karşılaşacakları takım ise Amerika’da 1 numara seçilen Connecticut Üniversitesi Huskies.

Study in America Başkanı Tamer Türkman’ın Ece’den büyük beklentileri var. ” Ece Towson takımı için biçilmiş kaftan. Kendisinin ilk senesinde adından söz ettireceğine eminim. Oldukça zeki harekleri olan iyi bir takım oyuncusu ve Steve Nash stilinde oynuyor. Sahaya hakimiyeti var. Oyun kurucusu olarak açıktaki oyuncuyu görerek onların da daha iyi oynamasına yardımci olacaktır. “