Tugay Balyan – Quinnipiac Üniversitesi – Basketbol2014 Study in America’nın
NCAA 1.Lig Burslu Sporcusu:

Tugay Balyan, Diyarbakır


Cihan ve Şükran’ın oğlu Tugay, Türkiye’nin en iyi basketbolcularından olma yolunda ilerliyor. Quinnipiac’ın Baş Koçu Moore olmak üzere bir çok koç Tugay’a ilgi gösterip takimları için teklifte bulunuyor.

Türk Telekom ve Efes Pilsen’in geliştirdiği Tugay, Amerika’ya Ekim 2013 senesinde Basketbolun merkezlerinden olan Notre Dame Prep Crusaders’a geldi. Crusaders’ın koçu Ryan Hurd’un NBA’e gitmiş bir çok oyuncusu oldu ve Tugay’ı eski öğrencilerinden olan NBA oyuncusu Michael Beasley’e benzetiyor. Tugay’ın inanılmaz kabiliyeti ve altyapısı var ve Amerika’nin en iyi şutörlerinden olma yolunda ilerliyor. Ayrica bayağı güçlü savunma yapabiliyor.

Tugay da babasını takip ederek Restoran ve Konaklama İşletmeciliği okumayi planlıyor. Babası, Ciğerim 21 adli Türkiye’nin en iyi restoranlarından birinin sahibi oluyor. Tugay yemek yapmaktan hoşlanıyor ve boş zamanlarında Amerikalı takım arkadaşları için köfte ve börek gibi Turk yemekleri yapıyor.

StudyinAmerica Başkanı Tamer Türkman, Tugay’ın en yüksek derecede oynayacağına inanıyor. ” Tugay bugüne kadar tanıştığım en çalışkan sporculardan birisi. Adeta basketbol oynamak için yaratılmış. Geldiğinden bu yana oyunu inanılmaz gelişti ve bir çok koçun ilgisini çekmeyi başardı. Kendisini hem Quinnipiac Bobcats’de hem de NBA’de iyi bir oyuncu olarak görüyorum. Kendisinin özelliklerini Linas Kleiza ve Chandler Parsons’a benzetiyorum. Tugay tüm Türkler tarafından çok yakında bilinen biri olacak.”