Ezgi Üstündağ – 2016 En Başarılı Bayan Mezunlarından

Boğaziçi Üniversitesi mezunu Tuba Geredelioğlu ve Ersan Üstündağ’ın kızı olan Ezgi, babasının Doktorasını yapması için geldikleri New York Ithaca’da dünyaya gelmiş. Çocukluk yıllarını Güney California ve Iowa’da geçiren Ezgi, Ames Lisesinden mezun olmuş. Lise eğitimi esnasında Ulusal Onur Topluluğuna ve Quiz Bowl takımına seçilmiş. Aynı zamanda da yaşadığı kasabanın yerel gazetesi olan “The Ames Tribune” için iki sene boyunca makaleler yazmış. Gösterdiği akademik ve sosyal başarıların karşılığında, Amerika’da Eğitim Bakanlığının yılda yalnızca 120 öğrenciye verdiği Başbakanlık Bursu’na 2012 senesinde layık görülmüş. Mezuniyetinden sonra Duke Üniversitesini tercih etmiş olan Ezgi, şu anda Uluslararası Karşılaştırmalı Bilimler’de anadal, Bilgisayar Biliminde altdal yapıyor. Aynı zamanda da Piyasa ve Yönetim Bilimleri üzerine sertifika programını tamamlıyor. Üniversite eğitimi için Melinda ve Bill Gates Vakfından full burs almış.

Dersleri dışında da çok aktif olan Ezgi, Duke Üniversitesi Sendikasının Finansal Direktörü görevinde çalışıyor. Üçüncü yıl öğrencisiyken Üniversitenin bir komitesi olan ‘Konuşmacılar ve Sahne’ de Başkanlık yapmış. Aynı zamanda okulun Türk Öğrenci Birliğinde ve Kuzey Carolina Amerikan-Türk Derneğinde gönüllü işler yapıyor. 2012 senesinden beri Duke Haber ve İletişim Ofisinde, Beşeri Bilimler Stajeri olarak çalışıyor.

Duke Üniversitesinin uluslararası servis öğrenim programı olan DukeEngage ’e katılarak Kuzey Carolina’da 6 hafta ve İngiltere’de 4 hafta gönüllü çalışmış. Ayrıca 2014 senesi bahar dönemini Boğaziçi Üniversitesinde okuyan Ezgi, Türk Dili ve tercümanlık gibi dersler alarak geçirmiş. Bu tecrübelerini pekiştirmek için İstanbul PepsiCo’da ve Cisco Sistemleri Kuzey Carolina Finans Departmanında staj yapmış. Ezgi’nin yakın gelecek planları mezuniyetinden hemen sonra özel sektörde bir süre çalıştıktan sonra Amerika’da MBA yapmak istiyor.    
Tags: