Hazal Sabah – 2016 En Başarılı Bayan Mezunlarından

1993 senesinde Ferudun ve Güler Sabah’ın kızı olarak İstanbul’da dünyaya gelmiş olan Hazal’ın bir de Alkım adında Penn State’e giden erkek kardeşi bulunuyor. Hazal, ailesinin çocukluğundan beri kendisini bağımsız ve kendi ayakları üzerinde durabilen bir birey olarak yetiştirdikleri için çok minnettar. Orta okul yıllarının yaz aylarını İsviçre’de TASIS okulunda geçiren Hazal bu sayede erken yaşta dünya görüşüne sahip olduğunu düşünüyor.
Lise Eğitimine Üsküdar Amerikan Akademisinde devam ederek burada fen bölümünde okumuş. Eğitimi boyunca Model United Nations ve basketbol gibi ders dışı aktivitelerde aktiflik göstermiş. Lise ikinci sınıftayken Brown Üniversitesinin yaz programına katılmış ve sonrasında Amerika’da üniversite eğitimi almayı istediğine kanaat getirmiş. Bir sonraki sene Harvard Üniversitesinin yaz okulunda matematik, hukuk ve psikoloji dersleri almış. Lise son sınıftayken tam olarak hangi bölümü seçmeyi istediğine karar verememiş olan Hazal, Amerika’daki üniversitelerin Sosyal Bilimler Fakültelerini araştırmaya başlamış. Bir sonraki yıl için UChicago’ya kabul olmuş ve çok iyi bir seçim olduğunu biliyor. UChicago’ya başladığında karşılaştığı entelektüel atmosfer ve düşünüp tartışmaya dayalı dersler, Hazal’ın gerçekten hayattan ne istediğini keşfetmesi için yol göstermiş. Bir fen öğrencisi olarak ilk başlarda Kimya ve Biyoloji gibi dersleri tercih etse de sonrasında, gerçek tutkusunun Sosyal Bilimlerde olduğunu anlamış. Özellikle bir yol boyunca süren “Güç, Kişilik ve Direniş” serisinin ardından Ekonomi bölümünü tercih etmiş. Ekonomi, hayatı ve toplumu analitik yoldan algılamasını sağladığı için Hazal bunu kendisinin zihniyetine ve ilgisine uygun bulmuş. Fakat, bilimsel araştırmaya olan ilgisini kaybetmeyen Hazal, fen dallarından ders almaya devam ederek Biyoloji Bölümü alt daldan mezun olacak. Her iki ilgi alanını birleştiren “Sağlık Ekonomisi” gibi dersler almasının faydalı olduğunu düşünen Hazal, başarılarıyla Dekanlık Onur Listesine girmiş.

Dersleri dışında da oldukça aktif olan Hazal, Türk Öğrenci Derneği üyesi ve kampüste kültürel aktiviteler düzenlemesinde yer almış. Ayrıca Delta Gamma Derneği üyesi ve geçen yıldan beri Strive Kuruluşuyla, Orak Hücre Hastalığı olup hastanede yatan öğrencilere danışmanlık yapıyor. Bunlara ek olarak yerel bir lisede, Chicago Genç Yardımseverler Grubuyla birlikte ders vererek öğrencilere hayırseverliğin önemini ve toplumdaki etkisini öğretiyor. Aynı grupla birlikte bağış toplayarak öğrencilerin kendi seçtiği yerel, kar amaçsız bir gruba hediye ediyorlar. Hazal ayrıca İş Hayatında Kadınlar adlı bir grubun da üyesi ve haftalık toplantılarında uygulamalı çalışmalar, finans, pazarlama ve danışmanlık konularında tartışmalar ve fikir alış verişi yapıyorlar. Hazal bu etkinliğin kendisini mezun olduktan sonra iş dünyası için hazırladığını düşünüyor. Bu hazırlık için aynı zamanda yaz aylarında staj yapan Hazal, İstanbul’da Coca Cola ve Garanti Bankasında görev almış. Bu yıl ayrıca “Yılın Kadın Girişimcisi” yarışmasında eleme yapıyor.
Tags: