Sera Men – En Başarılı 2015 Mezunlarından

University of Southern California (Los Angeles) da eğitim alan Sera, üç buçuk yılda eğitimini tamamlıyor olmanın gururunu yaşıyor. Ana dalını Muhasebe, yan dalını Nürobilim üzerine 2.5 yılda tamamlamış olan Sera, geri kalan bir yılda da Teknoloji ve Sosyal Medya Masterına başlamış. Sera’nın başarıları tabiiki de lise yıllarından beri devam ediyor. Koç Lisesinden 2012 yılında dereceyle mezun olarak IB İşletme Sertifikası almaya hak kazanmış. Bu başarısına ek olarak okulun En İyi Fransızca Konuşan Öğrencisi ödülüne layık görülmüş. Türkçeyi ve İngilizceyi eşit derecede bilen Sera aynı zamanda Profesyonel derecede Fransızca ve iyi derece İspanyolca konuşuyor. Akademik başarılarının yanı sıra sosyal faaliyetlerde de kendini geliştirmiş olan Sera, okulun basketbol takımında oynayıp kaptanlık yapmış. Beş yıl boyunca İstanbul Rotaract Kulübünde aktif olan Sera, Amerika’ya gelince de okulunun Rotaract Kulübünde yönetici olarak etkinlik göstermeye devam etmiş. Sera bunlarla da yetinmeyerek Avrupa Gençlik Parlamentosu, Make A Wish Organizasyonu, Turmepa Deniz Temiz Derneği gibi gönüllü etkinliklerde de başarı göstermiş. Bir de “Women: From Past to Present” adlı kitabını yayınlayarak elde ettiği tüm gelirini Mor Çatı Derneğine bağışlamış. University of California Türk Birliğinde Türk öğrencilerini bir araya getirmenin yanı sıra, Delta Gamma Sorority Grubunda ve üniversitenin Kayak Takımında da yer almış. Üniversitede ayrıca Bilgi Analizi dersinin Asistanlığını yapmış.

Sera’nın gelecek planlarında ise aile şirketine dönüş var. Annesi Başak Men sigorta hukuğu avukatı, babası Yusuf Men ise 35 yıllık tekstilci. Dört yıl önce Sera ve babası birlikte Bonesto Mayo Şirketini kurmuşlar. Sera’nın geliştirdiği pazarlama stratejileri sayesinde mayoları şu anda Türkiye’nin her ilinde satış yapıyor. Ayrıca üniversiteye yeni başladığı yıllarda Bonestoyu Los Angeles’a getirerek satışlarına başlamış. Ancak bununla da sınırlı kalmayan Sera, babasının tekstil işleri için de Urban Outfitters gibi büyük zincir mağazalarla iletişime geçerek Amerika kıtasında gelişmesine yardımcı olmuş. Türkiye’ye dönünce babasının firması olan Men Tekstil de CEO pozisyonuna geçmeyi planlayan Sera, bunu hak edebilmek için çalışmalarına devam ediyor. Almanya, İspanya, İtalya, Fransa, Amerika ve diğer bir çok ülkede tekstil fuarlarına katılarak kendini geliştirmeye devam ediyor. Ralph Lauren’ın Pazarlama Bölümünden iş teklifi almış olan Sera, üniversite hayatı boyunca stajyer olarak çalışmayı sürdürmüş. Böylece finans, pazarlama, ve şirket geliştirme üzerine deneyim edinmiş.

Yaz aylarında ise Semester at Sea’ye katılıp gemiyle 40’ın üzerinde ülke gezerek hem eğitim alıp hem de çalışma fırsatı bulmuş. “Semester at Sea” programı, University of Virginia’nın sponsorluğunu yaptığı ve yaklaşık olarak 720 lisans öğrencinin katılarak gemiyle dünyanın çevresinde dönerken aynı zamanda belirli ülkelerde durarak, öğrencilerin bu vesileyle farklı kültürleri, dinleri, dilleri ve insanları tanıma fırsatını sunuyor. Bir sömestir boyunca devam eden bu yolculuğa profesörlerle birlikte katılınıldığı için eğitim de devam ediyor. Yeni ülkeler gezip, yeni kültürler keşfederek kendini daima ileriye hazırlayan Sera; “Kendimi dünya insanı olarak görüyorum ve Türkiye’yi her ülkede en iyi şekilde temsil etmeye calışıyorum. Boş zamanlarımda yoga yapmayı, sanatsal resimler çizmeyi ve kendimi daha fazla geliştirebilmek için TED Talk izlemeyi seviyorum. Hep hevesli, istekli ve öğrenmeye aç bir öğrenci oldum. Bu nedenle 4 yıllık üniversiteyi 2 buçuk yılda bitirip üzerine de 1 yıl masterimi yaptım. Bunun yanı sıra Columbia Üniversitesinde ikinci master programıma kabul oldum. Magna Cum Laude derecemle mezun olurken, bir Türk kızı olmaktan çok büyük gurur duyuyorum” dedi.