Büyükelçimiz Namık Tan’ın Gençlere Mesajı

TC Vaşington Büyükelçisi Namık Tan ve StudyinAmerica Başkanı Tamer Türkman


Sevgili öğrenciler,
Dünyanın en gelişmiş ve modern eğitim sistemine ve seçkin akademisyenlerine sahip ülkelerinin başında gelen ABD’de öğrenime başladınız. Bu başarınızın heyecan ve gururunu sizinle birlikte yaşıyoruz. Büyük düşüncenin okulu olan bu coğrafyada eğitim görmenin önemli bir ayrıcalık olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Burada karşılaşacağınız tüm fırsatları azami ölçüde değerlendirme gayretini göstermenizi bekliyoruz. Hiç kuşkunuz olmasın ki, bugünkü gayretleriniz bundan sonraki yaşantınızın ve kariyerinizin şekillenmesinde belirleyici olacak. Hedeflerinizi yüksek tutun. Zira, hiçbir hayal imkansız değildir ve ulaşılamamış hedeflerin gayretleri sonraki hedeflerin başarılmasına zemin yaratır.

Demokratik, çağdaş yapısı ve dinamik ekonomisiyle her geçen gün daha da güçlenen ve Büyük Önder Atatürk’ün hedef gösterdiği muasır medeniyet seviyesine doğru emin adımlarla yürüyen ülkemizin ilerlemesinde sizlerin katkını çok önemsiyoruz. Sizler, buradaki eğitim hayatınızda elde edeceğiniz başarılarla Türk milletinin en üst refah seviyesine ulaşmasını sağlayacaksınız.

Ülkemizi ve değerlerimizi en iyi şekilde temsil etmeye özen göstermenizi bekliyoruz. Milli değerlerimizin ötesinde evrensel ve etik değerlere olan saygının pekişmesine de katkı sağlamayı önemseyin.

Sizler Türkiye-ABD ilişkilerinin daha da gelişip güçlenmesinde de aktif rol oynayacaksınız. Zira, Türkiye-ABD ilişkilerinin en önemli veçhelerinden biri de insani boyuttur. Biz sadece iki devletin sağlam ve yakın işbirliğinden değil, halkların iletişiminden de güç alıyoruz. Bu çerçevede, her biriniz Türkiye’nin değerli birer diplomatı olduğunuz bilinciyle hareket etmelisiniz.

Sizler bizim ABD’deki geleceğimizin yapı taşlarısınız ve biz de sizler için buradayız. ABD’deki bütün temsilciliklerimizin sizlerin evi olduğunu, ihtiyaç duyduğunuz her türlü desteği sizlere sağlamaktan memnuniyet duyacağımızı teyiden vurgulamak istiyorum.

Bu vesileyle, ABD’de eğitim gören seçkin Türk topluluğunu mensubiyetinizle daha da güçlendirdiğiniz için her birinizi tebrik ediyor, sizlere hayatınız boyunca üstün başarılar ve esenlikler diliyorum.

T.C. Vaşington Büyükelçisi
Namık TAN